Pozitívny vplyv športu na naše zdravie dokazujú nespočetné štúdie a väčšina z nás športuje v dobrej viere, že sa po niekoľkých kilometroch behu, hodine v bazéne či poriadnom tréningu v posilňovni budeme cítiť lepšie. Vieme o dôležitosti správneho zahriatia pred tréningom, aby sme neublížili svalom či kĺbom, dávame si pozor na zranenia počas športového výkonu, nosíme vhodné oblečenie... no niekedy stačí maličkosť a z tréningu si prinesieme aj „bonus“, ktorý nám môže spôsobovať nepríjemnosti aj dlhé mesiace.
A keď hovoríme o „maličkosti“, tak naozaj malej. Ochorenie tinea pedis, ktorému bežne hovoríme atletická noha, spôsobuje skupina plesní nazývaná dermatofyty. Miestami, na ktorých často dochádza k ich šíreniu, sú verejné šatne, sprchy a s blížiacim sa letom najmä kúpaliská.
Vysoké teploty lákajú k tomu, aby sme odhodili topánky a prebehli sa len tak. Odolajte tomuto pokušeniu a vždy so sebou noste obuv, ktorú si môžete obuť v šatni či sprche.
A pokiaľ ide o topánky určené priamo na športový výkon, rozhodne vyberajte zodpovedne – potrebujete nielen správny priedušný materiál, ale aj veľkosť a tvar, nenechajte sa zlákať pekným dizajnom.
Podľa miesta výskytu hovoríme o medziprstovej a povrchovej mykóze.
Koža medzi prstami môže nadobudnúť celú škálu farieb od červenej, cez žltú až po hnedú. Môže popraskať a začať krvácať. Na chodidlách sa môžu vytvoriť pľuzgiere. Mykózu môže skomplikovať bakteriálna infekcia, „vďaka“ ktorej k príznakom pribudne aj zápach nôh. Ak sa nelieči, hrozí jej rozšírenie na nechty.
Ak ste už prišli do kontaktu s nejakou mykózou, pravdepodobne viete, že žiaden krém nezaberie za noc. Pokožku treba ošetrovať pravidelne a dlhodobo. Starostlivo si prečítajte príbalový leták a prípravok používajte presne podľa neho, nenechajte sa oklamať zdanlivým zlepšením.
Mykózy sa rady vracajú.
Produkty z políc lekárne vo forme mastí, sprejov alebo púdrov (zvyčajne obsahujú clotrimazol, bifonazol či terbinafín) môžete doplniť aj prírodnou liečbou v podobe čajovníkového oleja. Vyhýbajte sa priamemu dotyku s nakazeným miestom a rozhodne ho neškrabte. To posledné, čo chcete, je preniesť mykózu aj na ďalšie časti svojho tela.
Postarať sa ale musíte nielen o chodidlá, ale aj o obuv.
Vždy ju dôkladne sušte a pravidelne dezinfikujte. V prípade, že máte cukrovku alebo zníženú imunitu, vyhľadajte lekára, aby ste predišli zbytočným komplikáciám.
A ako predchádzať opätovnému nakazeniu?
Na verejných priestranstvách mať vždy niečo obuté, športovú obuv nenosiť dva dni po sebe, dať jej čas na dôkladné uschnutie, často striedať ponožky z materiálu, ktorý pomáha predchádzať mykózam, po sprche si nohy poriadne osušiť a používať vlastné uteráky.
Ako pomáhajú ponožky ANTIPLESS pri liečbe plesni nôh?
Kvalitné ponožky z moderných látok môžu dobu liečby výrazne skrátiť, a bránia opätovnému nakazeniu - reinfekcie.
Antibakteriálne ponožky ANTIPLESS® s iónmi striebra sú vytvorené práve pre tieto 2 účely.
Obsahujú špeciálne polypropylénové vlákno, do ktorého v procese výroby je zapracovaná antibakteriálna zložka, ktorá sa neodstráni ani praním. Polypropylén má silnú vodu odpudivú vlastnosť, a vlhkosť odvádza z vašej pokožky do nižších vrstiev ponožiek.
Výsledkom sú suché nohy bez zápachu, vysoký komfort pri nosení a zamedzenie rozmnožovania plesní.
V ponuke päť modelov ponožiek
V ponuke máme 5 modelov ponožiek v piatich farbách a šiestich veľkostiach. Materiálové zloženie ponožiek je rovnaké, líšia sa jedine strihom. Ponožky MEDIC sú s jemným lemom - určené pre opuchnuté nohy. Kliknite na vybraný typ ponožiek, zvoľte si balenie a vyberte si požadovanú farbu a veľkosť.