Príčiny a liečba svalových kŕčov v nohách

Nepríjemné tuhnutie v lýtkach, stehnách, členkoch či chodidlách sa z času na čas objaví u každého z nás. No čo robiť vtedy, keď sa svalové kŕče objavujú čoraz častejšie? V tomto článku si priblížime príčiny vzniku a možnosti liečby kŕčov v nohách.

Príčiny a liečba svalových kŕčov v nohách

 

Príčin môže byť viac


Občasný kŕč, ktorý trvá pár sekúnd, nie je nič, čím by sme sa museli hlbšie zapodievať. Niekedy však kŕče naberajú na intenzite a môžu trvať aj oveľa dlhší čas. Objavujú sa nielen pri chôdzi či športe, ale aj pri oddychu a spánku. V prípade, že trpíte kŕčmi, ktoré vám prekážajú aj pri pokojnom spánku, je najvyšší čas s tým niečo robiť.

Jedným z dôvodov vzniku kŕčov je preťaženie svalu alebo celková dehydratácia tela. Pokiaľ často športujete a myslíte si, že príčinou vašich kŕčov môže byť preťaženie svalov, prečítajte si aj náš článok o regenerácii. Okrem športovej aktivity na vaše nohy vplýva aj druh práce, ktorú vykonávate. O vplyve sedavej a aktívnej práce na vaše nohy si môžete prečítať v našom článku.

Ďalšou príčinou môže byť nedostatok minerálov ako je horčík či draslík. Na kŕče samozrejme vplýva aj celkový zdravotný stav a choroby ako je cukrovka, alkoholizmus, obezita či znížená činnosť štítnej žľazy.

Prvá pomoc pri kŕčoch

Svalové kŕče v nohách dokážu byť naozaj bolestivé, napriek tomu si však viete od bolesti uľaviť aj sami doma. Tu je pár tipov, ako na to:

  • Masírovaním svalu, ktorý je v napätí, mu môže pomôcť zrelaxovať. Masírujte sa buď rukami, alebo použite masážne valčeky, loptičky, foam roller či masážnu pištoľ.
  • Rozhýbte nohu, v ktorej máte kŕč. Ak máte kŕč v lýtku, naťahujte chodidlo v ľahu tak, aby prsty smerovali k vašej tvári.
  • Vyložte si nohy nad úroveň vašej hlavy čo spôsobí prekrvenie.
  • Zahrejte si svaly v teplom kúpeli alebo použite teplé obklady. Teplo vám pomôže upokojiť napäté svaly.

 

Ako predchádzať kŕčom v nohách?

  • Dodržujte pitný režim. Táto rada sa na nás valí zo všetkých strán v súvislosti so rozličnými procesmi v našom tele, no napriek tomu často pitný režim zanedbávame. Dostatok tekutín však pomáha aj pri kŕčoch, pretože vďaka nemu naša krv môže prirodzene prúdiť.
  • Nezanedbávajte regeneráciu. Ak ste športovo aktívny, nezabúdajte si po výkone oddýchnuť. Vaše telo nie je stroj, doprajte mu čas na regeneráciu.
  • Doplňte minerály. Na trhu môžete dostať množstvo kvalitných produktov na suplementáciu horčíka či draslíka. Okrem tabliet môžete skúsiť aj kúpele s magnéziovou soľou, ktorá sa vstrebe priamo do vašich svalov.
  • Naťahujte sa. Zaraďte do svojho dňa naťahovacie cviky či jógu. Takýto pohyb vám pomôže rozhýbať skrátené šľachy.
  • Noste vhodnú obuv. Nesprávna obuv totižto môže mať negatívny vplyv na nervové vlákna a svaly vo vašich nohách. Viac o vplyvoch zlej obuvi sa dočítate v našom článku.

Svalové kŕče väčšinou nie sú príznakom vážnejšieho ochorenia. Pokiaľ vám však kŕče čoraz viac znepríjemňujú každodenný život, neváhajte a konzultujte svoje problémy s lekárom.