Je to jav, ktorý sa opakuje v každom roku. V septembri končí sezóna letných kúpalísk, ktoré sa tradične označujú za jedno z najrizikovejších miest pre šírenie plesne nôh a nechtov na nohách. So zhoršujúcim sa počasím sa ale čoraz častejšie naše športové aktivity presunú do interiérov, ktoré môžu byť rovnako nebezpečné. Nepodceňte preto prevenciu a neprineste si z telocvične okrem vypracovaného tela aj nežiaduci bonus.
Za najkritickejšie miesto športovísk sa považujú spoločné sprchy.
Najistejšie teda je úplne sa im vyhnúť a presunúť hygienu do domáceho prostredia. Je však pochopiteľné, že niekedy to nie je také ľahké a po športovom výkone sa osprchovať jednoducho musíte – či už ste sa vo fitnescentre zastavili ráno cestou do práce alebo navštevujete centrum, ktoré je od vášho bydliska príliš ďaleko, a čaká vás presun hromadnou dopravou.
Vtedy dodržte aspoň základné pravidlá – nikdy nevstupujte do sprchy bosou nohou (ani keď na prvý pohľad vyzerá dokonale čistá. Zákerných prenášačov plesne voľným okom nezbadáte.
Použite vlastný, starostlivo vypratý a vyžehlený uterák, ktorý doma poputuje zase rovno do práčky, a po dôkladnom osušení si obujte nový pár ponožiek a suchú obuv.
Naboso sa nepohybujte ani v šatni. Je úplne jedno, či je podlaha pokrytá dlaždicami alebo kobercom, čiastočky kože z nohy, ktorá mohla byť napadnutá plesňou, sa môžu nachádzať kdekoľvek.
V prípade, že ste sa pri vstupe do šatní museli vyzuť, obujte si hneď nejaké prezuvky alebo majte poruke aspoň ďalší pár ponožiek, ktoré hneď poputujú do vrecka so špinavým oblečením.
Problém však môže nastať tiež priamo počas športovania.
Spôsobiť si ho môžete aj sami – výberom nevhodných ponožiek a obuvi a nesprávnou starostlivosťou o ne.
Už asi viete, že kombinácia teplo, vlhko a nekvalitné syntetické materiály predstavuje ideálne podmienky pre šírenie plesní, a tak iba rýchle opakovanie – noste zásadne ponožky z prírodných materiálov (alebo ešte lepšie – špeciálne antibakteriálne ponožky) a čo najpriedušnejšiu obuv, ktorú budete striedať a pravidelne dezinfikovať. Ak cvičíte každý deň, obyčajné preschnutie cez noc nemusí stačiť.
Druhou nočnou morou sú dnes veľmi obľúbené skupinové cvičenia, ktoré sa prevádzajú naboso. Napríklad na hodinu jogy botasky jednoducho nepatria.
V takomto prípade riziko prenosu plesne znížte aspoň tým, že si vždy prinesiete vlastnú podložku, vhodné protišmykové ponožky a pobyt bez obuvi skráťte na minimum.