Prečo by ste mali chodiť (nielen) doma naboso?

Prečo by ste mali chodiť (nielen) doma naboso? Presvedčia vás tieto benefity

Chôdza naboso môže byť niečím, čo (možno) robíte iba doma. Pre mnohých je však chôdza a cvičenie naboso praxou, ktorú robia každý deň.

Keď sa batoľa učí chodiť, rodičom sa hovorí, aby nechali tento proces prebiehať prirodzene a bez obuvi. Je to preto, lebo topánky môžu mať vplyv na to, ako dieťa využíva svaly a kosti v chodidlách. Deti tiež dostávajú spätnú väzbu od zeme, keď chodia bosé, a zlepšuje to ich propriocepciu (povedomie o svojom tele v priestore).

S pribúdajúcimi rokmi chodidlá „zakoreníme“ do topánok a prichádzame o výhody plynúce z chôdze naboso.

 Prečo chodiť naboso?

Aké sú výhody chôdze naboso?

Najpriamejšou výhodou chôdze naboso je tá skutočnosť, že chôdza naboso obnovuje náš „prirodzený“ vzor chôdze.

Medzi ďalšie výhody chôdze naboso patria:

  • lepšia kontrola polohy nôh pri dopade na zem,
  • zlepšenie rovnováhy, propriocepcie tela, čo môže pomôcť pri zmierňovaní bolesti,
    udržiavanie primeraného rozsahu pohybu v chodidlách a členkových kĺboch, ako aj primeraná sila a stabilita vo vašich svaloch a väzoch,
  • úľava od nesprávne nasadenej obuvi, ktorá môže spôsobiť deformácie chodidla
  • silnejšie svaly nôh, ktoré podporujú oblasť dolnej časti chrbta.

Ako správne chodiť naboso?

Vedieť chodiť a cvičiť naboso si vyžaduje čas, trpezlivosť a správne informácie.


Začnite pomaly. Je nevyhnutné, aby ste svojim nohám a členkom umožnili prispôsobiť sa novému prostrediu. Ak si vaše nohy zvyknú na nový režim, môžete zvýšiť vzdialenosti, ktoré prejdete a aj čas.

Najprv to vyskúšajte v interiéri. Predtým, ako narazíte na chodník, môže byť dobré nechať svoje bosé nohy zvyknúť si na bezpečný povrch vo vašom dome. Najlepšie urobíte, ak použijete povrchy vo vašej domácnosti, o ktorých viete, že neobsahujú nič, na čo by ste mohli náhodne šliapnuť.

Cvičte na bezpečných povrchoch. Keď zvládnete interiér, skúste kráčať po vonkajších povrchoch, ktoré sú menej nebezpečné, ako napríklad trávnik. Rovnako zvážte aj použitie minimalistickej obuvi predtým než do terénu vyrazíte úplne naboso.

Experimentujte s balančnými cvičeniami. Začnite s jednoduchými balančnými cvičeniami, ako je státie na jednej nohe alebo tlačenie na prsty na nohách a pomalé klesanie.

Chodenie naboso má dobrý vplyv takmer pri každej chorobe chodidiel. Pomáhajú pri liečbe plesni nôh a nechtov, nadmernom potení, plochej nohe, pri liečbe diabetickej nohy.

Dbajte však i na Vaše zdravie. Vždy skontrolujte svoje chodidlá, či nie sú zranené. Každý deň kontrolujte, či nie sú zranené spodné časti chodidiel. Táto kontrola je veľmi dôležitá napríklad u diabetikov, pretože môžu mať zníženú citlivosť v nohách.