Prvý deň škôlky dá zabrať celej rodine. Častokrát sa objavia slzičky aj vzdor. Iní sú zas fascinovaní novým prostredím a ľahko nadväzujú priateľstvá. My, rodičia, však vieme, že nástup do škôlky si vyžaduje dôkladnejšiu prípravu. Pyžamko, veci na prezlečenie, prezuvky. A práve prezuvkám sa budeme venovať v nasledujúcom článku. Povieme si, aké papučky sú najlepšie pre detské nožičky a, naopak, ktoré nie sú veľmi vhodné.
Čo na to odborníci
Položme si ruku na srdce: čo nás pri kúpe prezuviek zaujíma najviac? Je to typ papučiek, štýl, farba alebo cena? Odborníci pritom upozorňujú, že pri výbere detských prezuviek sú dôležitejšie iné kritéria. Správna obuv by mala detskú nohu podporiť, zároveň ju nijako neobmedzovať. Mala by chrániť nohy pred zraneniami, ale aj pred nadmerným potením a chladom. Detská obuv by mala zvládať zvýšenú fyzickú aktivitu, aby sa dieťa mohlo začleniť do spoločných činností v škôlke a nestáť bokom iba preto, lebo ho tlačia topánky. Dôležité je, aby boli pružné, ohybné a priedušné.
So šnúrkami alebo bez
Správne by bolo povedať: so šnúrkami. Máloktorý škôlkar sa však vie zašnurovať sám. Ak aj upustíme od šnúrok, detské prezuvky by mali mať nejaký prvok, vďaka ktorému sa vedia prispôsobiť nohe.
Najlepšie sú detské sandále s popruhmi na suchý zips. Ľahko sa obúvajú aj vyzúvajú a po celý čas dobre držia na nôžke. Alternatívou môžu byť detské papučky s gumeným pásikom cez priehlavok, ktorý sa pri obúvaní podvolí tlaku, pri nosení nijako netlačí.
Aby netlačili
... a aby neboli príliš tesné. Na nákup prezuviek sa vyberte s drobcom, nakupujte výhradne v kamennej predajni, aby si papučky mohol rovno vyskúšať. Správnu veľkosť majú vtedy, ak v papučke na dĺžku ostáva cca 1,5 cm vôle. Prsty vášho dieťaťa by sa mali vo vnútri topánky voľne pohybovať a nemali by byť stlačené zhora ani zo strán. Mali by pohodlne sedieť okolo päty a nemali by byť príliš voľné ani tesné. Príliš široká obuv nedostatočne fixuje chodidlo, čím sa zvyšuje riziko úrazu. Úzka topánka zas obmedzuje krvný obeh a deformuje detskú nôžku.
Nezabúdajte, detské topánky, ktoré na začiatku školského roka vyhovovali, už pred Vianocami môžu byť malé. Kontrolu prezuviek preto zaraďte medzi pravidelné úlohy, vymeňte papučky vždy, keď to bude potrebné.
Kožené sa neoplatia
Prírodná koža je ľahká a priedušná, preto sa ponúka ako najlepšia voľba pre detské prezuvky. Kožená obuv vyniká tiež dlhou životnosťou, toto kritérium však v spojitosti s detskou obuvou nemá až takú váhu. Detské nohy, najmä v predškolskom roku, rastú veľmi rýchlo, preto voľte radšej lacnejšiu alternatívu.
Najlepšie prezuvky sú z prírodnej usne alebo z textilnej tkaniny, sú mäkké, absorbujú vlhkosť a najlepšie sa prispôsobia tvaru nôh. Obuv z vysokým podielom umelých vlákien môže byť príčinou rôznych kožných a plesňových ochorení.
Crocsy – áno lebo nie
Možno niekomu práve napadlo: prezuvky ako prezuvky. Crocsy sú gumené, teda ohybné a poddajné. Sú s ramienkom a priedušné vďaka otvorom.
Nebolo by dobré nad crocsami celkom lámať palicu. Môžu byť vhodné pre staršie deti a tínedžerov, no neodporúčam ich ako prezuvky do škôlky. Crocsy sú priveľmi mäkké, neponúkajú dostatočnú oporu detským nôžkam. Sú voľné, určite nie vhodné na rôzne hry a športové aktivity v škôlke.
Kedy je čas na nové prezuvky
Vždy, keď nožičky podrastú a v papučke nie je voľný priestor. Okrem toho aj vtedy, keď je podrážka veľmi opotrebovaná. Ak to zanedbáte, riskujete, že sa vaše dieťa pri hre či behu pošmykne.
Predratý zvršok na papučiach, či už vpredu alebo na bokoch, svedčí o tom, že obuv je malá a tlačí.
Zabudnite na papučky po starších súrodencoch
Zvykom býva, že nevynosené topánky sa posúvajú mladším súrodencom. Takto to však nie je správne. Už vieme, že obuv sa prispôsobuje nohe, nie naopak. Pri chôdzi a behu býva chodidlo zaťažené telesnou hmotnosťou, a preto nemôže byť topánka, ktorá sa prispôsobila jednej nohe a jednej váhe, rovnako vhodná aj pre inú nohu s iným váhovým zaťažením.
Každé dieťatko si zaslúži vlastné prezuvky, aby sa jeho nôžky vyvíjali správne.